0  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z

Tárhely
Számítógépes adatok, programok, képek stb. tárolására szolgáló eszköz, illetve felület. Lásd még webtárhely.

TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol - átviteli ellenőrző protokoll/internet protokoll)
Az internet szabványosított, leggyakrabban használt kommunikációs protokolljainak az összessége. Mivel a számítógépek között forgalmazott adatcsomagok útközben meghibásodhatnak vagy elveszhetnek, az internetszabvány az IP használatával egyidejűleg az arra épülő ellenőrző protokoll (TCP) használatát is előírja. Ezért beszélünk a mai internetes adatforgalom esetében TCP/IP protokollról.

Telepítés (Setup)
Egy program vagy alkalmazás elhelyezése a számítógépünkön, további használat céljából. A telepített programokat telepítés után már csak futtatni kell.

Terminál
Készülék vagy eszköz, amely fogadja, megjeleníti, és továbbítja, illetve az emberi érzékszervek számára felfoghatóvá teszi a digitális információt. Ma a terminál legalapvetőbb formája a monitorral és billentyűzettel ellátott személyi számítógép.

Tömörítés
Eljárás egy számítógépes állomány terjedelmének csökkentésére. A tömörítés főleg adatátvitelnél és tárolásnál előnyös. Lényeges különbséget tenni a veszteségmentes és veszteséges tömörítések között. Az első esetben a visszafejtés (kitömörítés) után ismét az eredeti állományt hozzuk létre. A második lehetőség a kép-, hang- és videóállományok kevésbé fontos (érzékszerveink számára felfoghatatlan) részeinek kiszűrésén alapszik: ezek a tömörítések (pl. avi, jpeg, mpeg, mp3 stb.) veszteségesek, azaz a tömörített fájlok az eredetinél kevesebb információt tartalmaznak.

Tűzfal (Firewall)
Számítógépes hálózatok kapcsolódási pontján elhelyezett, a kimenő és bejövő adatok biztonságát szavatoló rendszer, amely általában több eszköz (hardver és szoftver) kombinációját jelenti. Internetes csatlakozás esetében használata mindenképpen javasolt, ugyanis ha két számítógép kapcsolatba kerül egymással, az egyik felhasználó elvben képes a másik gépén ellenőrizhetetlen műveleteket végrehajtani. A tűzfalakat annak érdekében fejlesztették ki, hogy erre a gyakorlatban ne kerülhessen sor. Az átlag felhasználó számára a tűzfal két legfőbb feladata, hogy megvédje gépünket a kéretlen, illetéktelen behatolóktól (hackerek), valamint a vírusoktól.

 0  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z